خدمات ما


آیا بزرگسالان هم به مشاوره نیاز دارند؟

ما به عنوان افرادی بالغ در خانواده نقش مهمی بر عهده داریم. هر کدام از ما چه در نقش مادر، پدر، همسر و یا شوهر در خانواده ­ی خود، نقش­های دیگری همچون، خواهر، برادر، پسر و دختر هم مسئولیت­هایی بر عهده داریم. گاهی بار مسئولیت­هایی که بر دوش داریم چنان سنگین و پیچیده می­شود که تنش ها و مشکلاتی برای ما ایجاد می­شود. پیش فرض بسیاری از ما بر این است که ما نباید ناتوانی و ناراحتی خود را به دیگران علی الخصوص فرزندان خود نشان دهیم. اما آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده­ایم پنهان کردن مشکلاتی که داریم، به ویژه مشکلات روحی، خستگی­ها و استرس­هایمان در نهایت چه نتیجه­ ای برای ما در پی خواهد داشت؟ مشاوران مرکز مشاوره و رواشناختی تداوی بر این باورند که گاهی می توان از اعضای بزرگتر خانوداه کمک گرفت، پدر و مادر و یا آنهایی که در با تجربه ­تر هستند. اما نکته­ ی ریزی در این نوع مشاوره وجود دارد، احساسات. احساسی که بین اعضای خانواده ­ها جاری است بعضاً مانع ارائه ­ی مشاوره­ ها و راهنمائی­های درست می­شود. نیاز به یک مشاوره ­ی بی طرف همیشه می­ تواند راهکار بهتری برای برخورداری از آرامش روحی و صلح درونی با خودمان باشد. نیاز به مشاور و مشاوره نه تنها ضعفی برای افراد بزرگسال محسوب نمی­شود بلکه لازم است بدانیم بسیاری از افراد موفق و مشهور دنیا مشاورانی خصوصی برای خود دارند.

 

انواع مشاوره­ های بزرگسالان

در مرکز مشاوره و رواشناختی تداوی دو نوع مشاوره برای بزرگسالان در نظر گرفته شده است. مشاوره­ ی فردی و مشاوره ­ی گروهی که در این بخش توضیح کوتاهی درباره­ی هر کدام ارائه خواهیم کرد.

  

مشاوره ی فردی
ما به کمک اجتماع، شخصیت و هویت خود را درک می­کنیم. اما گاهی بازخوردهای منفی که از اجتماع می­گیرم و یا عوامل دیگر با مشکلاتی روبرو می­شویم. این مشکلات، موانع و چالشها کاملا طبیعی است. در واقع این ما هستیم که با عملکرد منطقی می­توانیم مشکلات و موانع را حل کرده و خود را به موفقیت، خوشبختی و آرامش برسانیم. مشاوره­ ی فردی بهترین راهکار ممکن در چنین مواردی است. تصمیم گیری­های مهم، مشکلات روحی و روانی و صدها مورد دیگر وجود دارند که در آن حضور یک مشاور می­تواند کمک بزرگی به ما باشد.

 

انواع مسائل و مشکلات فردی

 انتخاب رشته، شغل، همسر، استرس، اضطراب، بدبینی، منفی نگری، ناامیدی و صدها مورد دیگر که همه آنها، شخص را به تنهایی درگیر می­کند از جمله مواردی هستند که نیاز به مشاوره­ ی فردی را مطرح می­کنند. مشاوران مرکز مشاوره و رواشناختی تداوی معتقدند در برخی موارد مانند تصمیم­گیری­ ها شاید یک یا دو جلسه کافی باشد اما مشکلات روحی و روانی گاهی باید طی یک دوره تحت نظر گرفته شده و درمان شوند. برای مثال مشکلاتی مانند استرس با یک یا دوجلسه مراجعه قابل رفع نیست و باید مراجعات بیشتری انجام شود.

 

خدماتی که در مشاوره­های فردی مرکز مشاوره و رواشناختی تداویارائه می­شوند

خدماتی نظیر مدیریت زمان، رفع بی خوابی، انتخاب همسر، انتخاب رشته، رفع افکار منفی، مقابله با استرس، راهکارهای موفقیت، انواع مهارت­های ارتباطی مانند افزایش اعتماد به نفس، غلبه بر مشکلات، رفع اختلالات شخصیتی، مدیریت بحران و بسیاری از خدمات دیگر در قالب مشاوره فردی قابل ارائه است. مشاوران ما در محیطی کاملا محرمانه به شما عزیزان کمک می­کنند تا در جهت رفع مشکلات خود اقدامات لازم را انجام داده و به آرامش فردی دست بیابید.

 

مشاوره ­ی گروهی
مشاوره ­ی گروهی (Group Counseling) شکلی از مشاوره است که در آن، گروه کوچکی از افراد با مشکلات مشابه به‌صورت منظم برای گفت‌وگو، ارتباط برقرار کردن، کشف و حل مشکلاتشان به دورهم جمع می‌شوند و با یکدیگر و رهبر گروه صحبت کرده و سعی می‌کنند نگرش‌ها و ادراکات خود را تعدیل کنند تا با مشکلات زندگی به‌صورت بهتر و کارآمدتری برخورد نمایند.

اکثر افراد شرکت‌کننده در مشاوره‌های گروهی دارای پس‌زمینه‌ها و تجربیات متفاوتی هستند. در این گروه‌ها، اعضای گروه رفتار و افکار خود و دیگران را درک کرده و در جهت رفع مشکلات آن‌ها پیشنهاد‌هایی ارائه می‌دهند. علاوه بر این افرادی که در روابط فردی خود، دچار مشکل و اختلال هستند با شرکت در مشاوره گروهی و ایجاد تعاملات اجتماعی بیشتر سعی می‌کنند اجتماعی‌تر شوند. مشاوره گروهی نوعی روان‌درمانی است. در این جلسات می‌توانید به تجربیات دیگران گوش کرده و از تجربیات خودتان حرف بزنید؛ بدون آنکه از فاش شدن آن‌ها هراس داشته باشید و یا فردی از این اطلاعات سو استفاده کند.

 

مزایای مشاوره ­ی گروهی از دیدگاه مرکز مشاوره و رواشناختی تداوی

در مشاوره ­ی گروهی، برخلاف چیزی که در بسیاری از کارگاه­ها یا دوره ­های روانشناسی، شما شنونده صرف نیستید؛ در واقع، بیشتر خود شما فعال هستید تا رهبر گروه. این فرایند کمک می­کند به جای اینکه صرفا چیزهایی را به شکل تئوری بشنوید، عملا آنها را لمس و تجربه کنید. تجربیات شما در مشاوره­ ی گروهی پایدارند و تاثیر آنها تا مدتها با شما خواهد بود. البته اینطور نیست که رهبر گروه کلا منفعل باشد: آموزش مبانی اساسی، تکنیکها، بازیها و مدیریت بحثها و جریانات گروه بر عهده رهبران گروه است. اغلب بهترین حالت برای مشاوره گروهی، استفاده از گروه­های بسته است؛ به این معنی که اعضای گروه از آغاز تا پایان ثابت هستند و همگی در همه جلسات شرکت می­کنند. این امر باعث می­شود روند مشاوره گروهی به درستی شکل بگیرد و مراحل طبیعی گروه را طی کند. با این حال، گاهی بر حسب اهداف و روش گروه، مشاوره گروهی به صورت گروه باز انجام می­شود و ممکن است در مراحل مختلف کار گروه، اعضای جدید به آن بپیوندند.

 

زوج درمانی

 یکی از مراجعات شایع به متخصصان بهداشت روانی مرکز مشاوره و رواشناختی تداوی، مشکلات مربوط به ازدواج و روابط عاطفی است. زوج درمانی راهی است برای حل کردن مشکلات و کشمکش‌ِ زوج‌هایی که خود به تنهایی قادر به حل مشکلاتشان نیستند. فرایند زوج درمانی شامل زن و شوهر، و یک فرد آموزش دیده و متخصص در این زمینه است که در خصوص احساسات و افکارشان بحث می‌کنند. هدف در زوج درمانی درک متقابل و بهتر همسران از یکدیگر است تا  اگر تصمیم دارند و یا می‌خواهند تغییری در رفتار خود و در نتیجه زندگی مشترک خود ایجاد کنند، به آنها کمک شود تا به خواسته و هدفشان برسند. 

 

مزايای زوج درمانی در رفع مشكلات خانوادگی و كاهش آسيبهای خانواده

خانواده نمونه ­ی کوچک شده­ ی اجتماع است، كه كاركردهايی بسيار شبيه به اجتماع دارد و به همان اندازه مهم است. در خانواده زن و مرد سعی مي­كنند تا مأمني از آرامش براي رشد و اعتلای كيفی و كمی زندگی خود و ديگری فراهم كنند. در خانواده والدين به فرزندان خود می ­آموزند كه چگونه نقش­هاي خانواده را به عهده بگيرند و در انجام وظايف محول شده خوب عمل كنند. از اينرو عمكلرد درست خانواده به معني فقط سلامت ارتباط بين مرد و زن نيست بلكه به معناي ايجاد يك فضاي سالم براي تربيت كودكان و فرزندان خانواده مي­باشد. بنابراين زوج درماني يك روش مناسب درماني براي درمان اختلالات و مشكلات خانوادگي در ارتباط با فرزندان و والدين نيز مي­باشد.

 از اينرو یکی از خدماتی که در مرکز مشاوره و رواشناختی تداوی بسیار مورد توجه قرار گرفته، چه از دیدگاه مشاوران ما چه از دیدگاه مراجعان عزیز، زوج درمانی است. كليد رفع چنین مشكلاتی استفاده از مشاور مجرب است. در صورتي كه مشكل بخوبي شناخته شود و بصورت كاملا شفاف به طرفين معرفي شود ميتوان آنرا شروعي براي يك درمان كاملا موفق دانست. بنابراين اين روش درماني براي هر نوع اختلال و مشکل در خانواده ­ها كه ناشي از كاهش درك متقابل باشد قابل تجويز است. براي استفاده از اين روش درماني مشاوره زوج درمانی پيگيري و ممارست و صداقت طرفين در  برخورد با مشاور و مشاوره قدم اول است. تكيه و توصيه مشاوران ما به شما اين است كه مشكلات خود را قبل از اينكه جدي شوند با مشاور در ميان بگذاريد.

 

روان درمانی

روان درمانی چیست؟

روان درماني به شيوه هايي اطلاق مي­شود که در آن مشکلات رواني و عاطفي از طريق بيان مشکلات به يک درمانگر و گفتگو با او درمان مي­گردد. به عبارت علمی ­تر، روان‌درمانی کاربرد آگاهانه روشهای بالینی و مواضع میان فردی است که از اصول روانشناسی رایج حاصل شده و هدف آن کمک به درمانگیران است که رفتارها، شناخت‌ها، هیجان ها، و دیگر ویژگی‌های فردی خود را، در جهت درمان مطلوب تغییر دهند. این شیوه درمانی برای اختلالات روانی و مشکلات روان شناختی و هیجانی مورد استفاده قرار می­گیرد در حالیکه در مشاوره بیشتر جنبه­ ی سطحی و چگونگی حل یک مشکل و یا برخورد با یک موضوع مطرح است.؛ در روان درمانی بر چگونگی افکار و اندیشه ها و احساسات و رفتارهای یک فرد تمرکز می ­شود. در روان درمانی هدف ایجاد تغییراتی در افکار و احساسات و در نهایت تغییر در رفتار فرد می­ باشد و روان درمانگر بیشتر با شخصیت و نگرش فرد سرو کار خواهد داشت و هدف ایجاد تغییر در طرز نگرش فرد است. روان درمانی مبتنی بر رابطه منحصر به فرد بین روان‌درمانگر و مراجع است. در این شیوه از ابزار کلامی و همچنین تکنیک‌های مختلف برای دست یافتن به تغییر استفاده می‌شود. روان‌درمانگری بر دوپایه «رابطه» و «ارتباطات» به شکل کلامی و غیرکلامی استوار است. رابطه‌ای حرفه‌ای بین بیمار و درمانگر است که مبتنی بر اصالت، جدیت، صمیمیت و آزادی است.

 

اهداف روان درمانی

برطرف شدن علائمی که منجر به پریشانی شده ­اند
تغییر الگوهای رفتاری آشفته
بهبود روابط بین فردی
مقابله ی بهتر با استرس های زندگی
رشد شخصی و بالیدگی فردی
روان درمانگران با تجربه و حرفه­ای با در نظر گرفتن ضرورت و نیاز این روش درمانی در جامعه، انواع روان درمانی­ها را بر حسب شرایط و نوع مشکل یا اختلال به شما مراجعه کننده ­ی عزیز ارائه می­دهند: روابط بین فردی، رفتار درمانی، شناخت درمانی، درمان شناختی-رفتاری از جمله خدماتی است که در دپارتمان روان درمانی توسط متخصصان مرکز مشاوره و رواشناختی تداوی قابل ارائه هستند.

 

خانواده درمانی چیست؟

خانواده درماني مداخله‌اي است كه بر تغيير تعاملات بين اعضاي خانواده متمركز است و در آن تلاش مي‌شود كاركرد خانواده به عنوان واحدي متشكل از تك ‌تك اعضاي خانواده بهبود يابد. متخصصی كه به خانواده درماني مي‌پردازد مي‌كوشد الگوهاي بين نسلي غيرقابل انعطافي را كه سبب ناراحتي در خودِ افراد يا در روابط بين فردي مي‌شود، درهم بشكند. در خانواده‌ درماني مي‌توان دغدغه‌هاي هر يك از اعضاي خانواده را مطرح نمود. اما اين روش درماني بيشتر بر روي كودكان موثر است. زيرا واقعيت روزمره كودكان مستقيما تحت تاثير بافت خانواده قرار دارد.

 

خانواده درمانی چه زمانی مورد استفاده قرار می گیرد؟

 اصولا  قوانین دقيق و قطعي برای مشخص کردن زمانِ استفاده از خانواده درمانی وجود ندارد. خانواده درماني گاهی غالبا با نوجواني كه بيمار اصلي است، شروع مي‌شود. گاهي مشكلات بيمار آن‌قدر به خانواده پيوند مي‌خورد كه خانواده درماني تنها درمان و اقدام ممكن است. گاهي نيز خانواده جلوي پيشرفت درمان بيمار را مي‌گيرد يا در برابر توصيه‌هاي درمانگر مقاومت مي‌ورزد. در نتيجه با درگيركردن خانواده در درمان، بخشي از اين مقاومت رفع مي‌شود. گاهي نيز مشكلات بيمار (يا حتي بهبود بيمار در حين درمان) به شدت تحت تاثير ساختار خانواده است و درمان كل خانواده را ضروري مي‌سازد. در پاره‌اي موارد بحران‌هاي خانوادگي‌ (مثل مرگ يكي از اعضاي خانواده) كل خانواده را دچار آسيب مي‌كند. متخصصان مرکز مشاوره و رواشناختی تداوی معتقدند از آنجا که خانواده درماني روي چند نفر اجرا مي‌شود؛ نتایج به دست آمده از نظر زمانی تا حدودی زودتر حاصل می­شوند و علاوه بر این پایداری و موفقیت چنین درمانی بسیار قابل توجه است. از طرفی خانواده به عنوان يك سيستم اجتماعي، شامل گروهي از افراد است كه از طريق ازدواج، توليدمثل و پرورش فرزندان با هم زندگي مي‌كنند. اين سيستم و سازمان اجتماعي در طول تاريخ در رشد، پيشرفت و اجتماعي‌ شدن نوع انسان نقش مهمی ايفا كرده است. خانواده بدون شك مهم‌ترين سازماني است كه بسترساز رشد و رفاه جسمي، رواني و اجتماعي كودك و عامل رسيدن وي به تعادل (فيزيكي، رواني و اجتماعي) است. 

 

مرکز مشاوره و رواشناختی تداوی footer

مرکز مشاوره و رواشناختی تداوی با در اختیار داشتن متخصصین و مشاوران زبده و حرفه ای در حیطه ی روانشناسی، روان درمانی و مشاوره، آماده ی ارائه ی خدمات متنوعی در زمینه ی روان درمانی و روانشناسی کودکان، نوجوانان و خانواده ها به دو شیوه ی آنلاین و حضوری است. تیم حرفه ای مرکز مشاوره و رواشناختی تداوی با شعار"با ما آرامش را تجربه کنید" در صدد است تا با بکارگیری تکینک های نوین دنیا، آرامش…   ادامه مطلب

© 2019 Mohaghegh Salamat Parsian Counselling Institution - All Rights Reserved