خدمات ما


روانشناسی کودک چیست؟

موضوعات مربوط به کودک از دیرباز و همیشه مورد توجه بوده است. اهمیت و حساسیت این موضوع با شاخه­ ای از روانشناسی به نام روانشناسی کودک به اثبات می­رسد. اینکه چرا چنین توجهی به کودکان می­شود دلایل بیشماری دارد از جمله اینکه شخصیت افراد در دوران کودکی شکل می­گیرد بنابراین مهمترین و تاثیر گذارترین دوره­ ی زندگی، دوران کودکی است. مراقبت­های مرتبط با کودک صرفا به مراقبت و نگهداری جسمی محدود نمی­شود، کودکان ما نیازمند مراقبت های روحی نیز هستند. علاوه بر این شخصیت، هوش و عواطف کودکان هم نه تنها باید مورد توجه قرار گیرد بلکه باید تقویت شوند. مرکز مشاوره و رواشناختی تداوی در همین راستا تعاریف ساده­ ای از مشاوره ­ی کودک و مسائل مرتبط با آن، خدماتی که در مرکز مشاوره و رواشناختی تداوی ارائه می­شود برای شما عزیزان تهیه کرده است.

 

اهمیت روانشناسی کودک

 اگر نگاهی به توانایی­های نوزاد انسان در مقایسه با سایر موجودات داشته باشیم اهمیت این دوران آشکارتر خواهد شد. بر خلاف سایر موجودات، نوزاد انسان برای آشکارسازی و پرورش قابلیت­ها و توانائی­های خود نیازمند مدت زمان بیشتری است. به شکلی که می­توان گفت 18 سال اول زندگی انسان نقشی حیاتی در زندگی او ایفا می­کند چرا که در طول تمام این مدت او در حال رشد و تکامل چند بعدی است.

می­دانیم که نوزاد انسان با حداقل توانائی­ها و بازتاب­ها متولد می­شود (حتی قادر نیست سرِ خود را کنترل کند). و مراقبت­هایی که باید در این دوره ­ی حساس و حیاتی انجام شوند بر عهده­ ی والدین، اطرافیان و حتی جامعه می­باشد. مراقبت­هایی که نیازمندِ آگاهی، دانش و آموزش است. بدون چنین ویژگی­هایی فرزندپروی به درستی صورت نخواهد گرفت. اهمیت روانشناسی کودک از همین دو موردی که در بالا اشاره شد؛ زمان طولانی رشد کودک و شیوه ­های صحیح فرزند پروری؛ نشات می­گیرد.

کارشناسان و متخصصان ما در مرکز مشاوره و رواشناختی تداوی خدمات متنوعی در ارتباط با مسائل این دوره به شما عزیزان ارئه می­کنند. از جمله­ ی این موارد می­تو­ان به مشاوره در زمینه­ ی مشکلات تحصیلی، مشکلات رفتاری و عاطفی، مشکلات اجتماعی و ارتباطی، ارتقای هوش، حافظه، تمرکز و سبکهای فرزند پروری و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.

 

چرا روان شناسی کودک مهم است؟

 روان شناسی کودک زیر شاخه­ ی روانشناسی رشد محسوب می­شود و هدف از آن  نگاهی دقیق و علمی به کودک و نیازهایش و یافتن شیوه ­های صحیح پرورشی و آموزشی کودک است که از همان اولین سالهای تاسیس روان شناسی علمی مورد توجه قرار گرفته است. در طول این سالها روان شناسان زیادی به مطالعه و تحقیق در مورد جنبه­های مختلف رشد کودک پرداخته­اند. روانشناس کودک، می­تواند شما را در شناخت مراحل رشد کودک؛ خصوصیات رشد و رفتاری او در هر سنی یاری دهد در نتیجه شما می­توانید نیازهای او را شناخته و در صورت مشاهده هر مورد مشکوک و یا غیر عادی با مراجعه به روانشناس کودک در جهت رفع و درمان آن قدامات لازم را شناخته و شروع کنید. 

 

چه موضوعات و مسائلی در مرکز مشاوره و رواشناختی تداویمورد بررسی قرار می­گیرند:

موضوعات زیادی در مشاوره­ ی کودک مورد مطالعه و بررسی قرار می­گیرند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

1.    جنبه­ های مختلف رشد کودک

2.    نیازهای کودک در سنین مختلف

3.    شیوه ­های صحیح فرزند پروری

4.    مقابله با برخی مشکلات رفتاری _ روانی دوران کودکی

 

مشاوره کودک چیست؟

مشاوره­ ی کودک یکی از انواع مشاوره­ های روانشناسی در رشته­ ی تخصصی علم روانشناسی است که بر کارکردن با کودکان به خصوص کودکانی که به یک بیماری ذهنی دچار هستند یا، یک حادثه­ ی دلخراش را تجربه کرده اند یا با مشکلاتی در خانواده مواجه هستند تمرکز می­کند. مشاوران کودکان در واقع متخصصانی هستند که می­توانند از عملکرد درونی رشد کودک که حتی لزوما برای نزدیک­ترین افراد به کودکان نیز قابل شناسائی نیستند، آگاه شوند. آنچه در این دوره حائز اهمیت است به ناتوانی کودک در ابراز یا توضیح دادن مشکلی که با آن مواجه شده برمی­گردد. ممکن است کودک نتواند به شما بگوید دقیقا در چه زمینه­ ای و به چه نوع کمکی نیاز دارد. اهمیت و نقش یک متخصص و مشاور کودک در همین موضوع به وضوح قابل لمس است.

نقش مشاوره­ ی کودک بسیار حیاتی است زیرا می­تواند به کودک و والدین این اطمینان را بدهد که روش­های درمانی که برای او در نظر گرفته شده، با توجه به شرایط موجود بهترین گزینه­ ها هستند و در این راه تنها نخواهند بود. مشاوران کودک و روان­شناسان مرکز مشاوره و رواشناختی تداویبا روشهایی که برای کودکان قابل فهم باشد این مشکلات و راهکارهای موجود را توضیح داده و با ایجاد ارتباط با کودکان در جهتِ رفع مشکلات روحی روانی، ذهنی تلاش می­کنند.

بسیاری از کودکان نمی­توانند مشکلات پیچیده­ ی ذهنی و عاطفی خود را درست توضیح دهند. حتی والدین هم در بعضی موارد قادر نیستند علت رفتارها و بروز آنها در کودک را تشخیص دهند. بنابراین مشاوره­ ی کودک می­تواند یک راه حل موثر در کشف دلایل بروز مشکلات کودک و یا تغییر رفتار شما با او، یا او با شما باشد. مشاور کودک  از طریق استراتژی­هایی که در وهله ­ی اول برای سلامت ذهنی کودکان طراحی شده اند به آنها کمک می­کند.

مرکز مشاوره و رواشناختی تداوی با اهمیتی که به کودکان می­دهد، از متخصصان و مشاوران حرفه ای و با سابقه برای ارائه­ ی خدامات به شما بهره می برد. در زمینه ­ی مشاوره­ ی کودک خدمات متنوعی برای شما والدین گرامی در نظر گرفته شده است. از جمله­ ی این خدمات می­توان به بازی درمانی، درمان اختلالات رفتاری و یادگیری، مشاوره های تحصیلی و درمان عدم تمرکز اشاره کرد.  

 

چرا باید از سنین پائین شروع کرد؟

 همان طور که قبلا اشاره کردیم، دوران کودکی در زندگی هر انسانی یکی از حساس­ترین و سرنوشت ­سازترین دوران زندگی است. به همین دلیل متخصصین مرکز مشاوره و رواشناختی تداوی همواره تاکید دارند روانشناسی کودک، بررسی رفتارها و تشخیص علل اختلالات روانشناسی کودک باید حتما از سنین نسبتا پایین­تر مورد توجه قرار گیرد. در همین راستا مرکز مشاوره و رواشناختی تداوی از  والدین می­خواهد تا هر گونه مشکل رفتاری یا اختلالات رشدی کودک را جدی بگیرند و حتما به روانشناس متخصص در این زمینه مراجعه نمایند. از طرفی نکته­ ی بسیار ظریفی در مورد روانشناسی کودک وجود دارد، اینکه راه حل برخی مشکلات در دوران کودکی بسیار بسیار ساده­ تر خواهد بود و در بسیاری از موارد با چند جلسه مشاوره به سهولت قابل درمان و بهبود است. به همین شکل باید توجه داشت بسیاری از همین مشکلات اگر مورد توجه و درمان قرار نگیرند، ممکن است تا دوران بزرگسالیِ شخص در ناخودآگاه وی باقی مانده و در آینده مشکلات جدی­ تری در فرد گردد. که در دوران بزرگسالی به عنوان مشکلاتی که ریشه آنها در دوران کودکی است و این ریشه­ ها به سهولت قابل درمان نخواهد بود مورد بررسی و پیگیری قرار خواهند گرفت. 

مرکز مشاوره و رواشناختی تداوی با برگزاری کارگاهها و اردوهای آموزشی که با حضور مشاوران حرفه­ای و با تجربه برگزار می­شود، علاوه بر فضایی آرام و دلپذیر، با بکارگیری بهترین متدها و تکنیک روانشناسی، اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار می­دهد. تعهد مرکز مشاوره و رواشناختی تداویما را موظف می­کند همیشه همراهتان باشیم و شما را در مسیر حیاتی و حائز اهمیت فرزندپروی یاری کنیم تا کودکانی با سلامتی جسمی، روحی و ذهنی وارد جامعه کنیم.

 

اختلالات دوران کودکی

اختلال وسواس فکری – عملی

 اختلال وسواس فکری – عملی یک بیماری جدی است. در این اختلال، افکار حالت تکرار شونده دارند. این افکار ذهن فرد را به خودش مشغول نگه می­دارند و به منظور دور کردن خطر، فرد را وادار می­کنند تا کاری را تکرار کند. این افکار بسیار غیرمنطقی هستند و شما والدین هم به غیرمنطقی بودن آنها در فرزندتان آگاه هستید اما در سیستم اعتقادی او نفوذ کرده ­اند .نفوذ این افکار در ذهن فرزندتان به قدری قوی و تکرار شونده است که او را وادار می­کند تا برای دور نگه داشتن خطر دست به اقداماتی بزند. این اقدامات ممکن است از ابتدا برای دیگران آشکار نباشد. یک دختر وسواسی احساس می­کرد که باید تمام وسایلش را با ترتیب خاصی مرتب کند. او نمی­توانست بخوابد مگر اینکه تمام لباسهایش را تا کند و آنها را به ترتیب رنگ بچیند و کفش­هایش را کنار تختش بگذارد در حالی که بندهای آن را به شیوه خاصی بسته بود. مرکز مشاوره و رواشناختی تداوی توصیه میکند چنانچه متوجه شدید کودک شما رفتارهایی مشابه انجام میدهد به مشاور مراجعه کرده و با استفاده از راهنمایی­ها و روش­های درمانی مناسب ارائه شده توسط این موسسه در جهت رفع این مسئله اقدام کنید.

 

اضطراب در كودكان

کودکان هم مانند بزرگسالان در هنگام مواجهه با تجارب جدید و موقعیت­های مختلف، احساس اضطراب، ترس و نگرانی را تجربه می­کنند. این موضوع امری طبیعی است ولی اگر این احساس اضطراب در کودک باقی بماند و در فرآیند یادگیری و رفتار او تاثیر مخرب داشته باشد می­توان گفت این اضطراب دیگر طبیعی نیست و باید جدی تلقی شود. این اختلال می­تواند روی تفکر، قدرت تصمیم­گیری، درک محیط اطراف و توانایی تمرکز، تاثیر منفی داشته باشد. بدین ترتیب کودک دچار احساس ترس، نگرانی و خجالت خواهد شد و از حضور در مکان­ها و فعالیت­های اجتماعی اجتناب کرده و گوشه گیر و منزوی می­شود. اضطراب در کودکان می­تواند باعث افزایش فشارخون و ضربان قلب شود و تهوع، دل درد، سوزش ادرار، خستگی و ضعف و تنگی نفس را نیز به همراه داشته باشد. نشانه ­های دیگر آن شامل بدخوابی، خودانتقادی، عدم اطمینان به توانایی های خویش و زودرنجی است.

یکی از اختلالات اضطرابی شایع در کودکان، ترس از مدرسه است. گاهی برای این اضطراب هیچ دلیل مشخصی وجود ندارد. در بعضی موارد، کودک ممکن است از سوی همکلاسی­ ها و حتی معلم هم مورد تهدید و خشونت قرار گیرد.

روشهای متعددی برای درمان این اختلال وجود دارد؛ از جمله خانوده درمانی، هنر درمانی و بازی درمانی. مشاورانی که در مرکز مشاوره و رواشناختی تداوی حضور دارند، با استفاده از تکنیک­های به روز، از تشخصیص تا درمان این اختلال در کنار شما عزیزان هستند. اتاق بازی درمانی مرکز مشاوره و رواشناختی تداوی محیطی امن برای کودکان شماست. خانواده درمانی که نوعی درمان گروهی محسوب می­شود از والدین و کودک به طور همزمان و گاهی جداگانه دعوت می شود تا در جلساتی حضور داشته باشند.

 

استرس و شيوه هاي مقابله با آن در کودکان

 بسیاری از ما فکر می­کنیم دوران کودکی دورانی بی‌دغدغه، شاد و سرشار از بازی‌های کودکانه است. اما لازم است بدانیم آن دوران زیبا و خوش نیز گاهی با استرس همراه می شود. واقعیت این است که کودکان نیز استرس را تجربه می‌کنند. عوامل استرس در کودکان متفاوت است؛ تغییر یا نیاز به تطابق با محیط، شروع فعالیتی جدید، تغییرات و وقایعی نظیر مرگ یا بیماری در خانواده و … ممکن است کودکان را دچار استرس کند و آنها را تحت فشار قرار بدهد. مرکز مشاوره و رواشناختی تداوی در این بخش دلایل و نشانه های استرس در کودکان را به زبانی ساده برای شما والدین عزیز توضیح می­دهد. 

کودکان درمورد استرس و مشکلات خود مستقیما صحبت نمی‌کنند، در این شرایط والدین باید سر صحبت را باز کنند و دریابند چه چیزی کودک را آزار می‌دهد. در واقع علی‌رغم سکوت، کودکان میل دارند که والدین به آنها کمک و مشکل‌شان را حل کنند. برای رفع استرس کودک‌تان، ابتدا باید بفهمید که این استرس نتیجه‌ی کدام تغییرات منفی و ناخوشایندِ زندگی اوست. در مواردی استرس در کودکان می‌تواند خوب و مثبت باشد، اما استرس شدید بر شیوه‌ی تفکر، فعالیت و احساسات کودک اثرات مخربی می‌گذارد.

 

افسردگي در كودكان

آیا کودکان هم افسرده می شوند؟ نشانه های افسردگی در کودکان چیست؟ روش­های درمانی مناسب کدامند؟ اجازه بدهید پاسخ به این سوالات را از زبان مرکز مشاوره و رواشناختی تداوی  بخوانیم.

افسردگی کودکان با نوسانات احساسی و دلخوری‌های معمولِ مسیر بلوغ و رشد، متفاوت است و البته ناراحتی کودکان نیز دلیلی قطعی برای افسرده نامیدن آنها نیست. اگر این ناراحتی دائمی باشد و باعث ایجاد اختلال در رفتارهای عادی کودک که مرتبط با فعالیت‌های اجتماعی، علایق، کار مدرسه یا زندگی خانوادگی است، زنگ خطر به‌صدا درمی‌آید. یادتان باشد که اگرچه افسردگی بیماری جدی و مهمی است، اما درهرحال راه چاره و درمان دارد. نشانه‌های افسردگی در کودکان متفاوت است. گاهی‌ این نشانه‌ها نادیده گرفته می‌شود. مطالعات اخیر روان‌شناسی به موضوعی باعنوان «افسردگی مخفی یا پنهان» هم می‌پردازند. در این نوع از بیماری ناراحتی و افسردگی کودکان، با بروز بدخلقی یا خشم نمود پیدا می‌کند. اما نشانه های رایج افسردگیِ در کودکان عبارتند از: خشم و کج خلقی تغییر و اختلال در اشتها (کاهش یا افزایش)، تغییر و اختلال در خواب (کم‌خوابی یا خواب زیاد)، احساس مداوم ناراحتی و ناامیدی، مشکل در تمرکز، دردهای بدنی (مانند شکم‌درد و سردرد) و ....

روند درمان افسردگی کودکان نیز مشابه روند درمان در بزرگسالان است؛ استفاده از دارودرمانی و همچنین برگزاری جلسات مشاوره از راه‌های درمانی است، البته نقش خانواده و محیط در درمان کودک، کاملا متفاوت از نقش آنها در درمان در بزرگسالان است. شاید پزشک کودک ابتدا مشاوره و روان‌درمانی را پیشنهاد کند، در‌صورتی‌که این روند پاسخ‌گو نبود باید دارودرمانی را شروع کرد.

 

آموزش مسائل جنسي كودكان

تربیت یا همان آموزش مسائل جنسی به کودک از حساس‌ترین و مهم‌ترین مسائلی است که والدین باید به آن توجه داشته باشند. غالبا این موضوع توسط والدین مورد غفلت قرار گرفته و واکنش‌های غلط آنها در این زمینه اشتباهات جبران ناپذیری به جای می‌گذارد که آینده کودک را تحت تاثیر قرار می‌دهد. والدین باید با آموزش صحیح و مطالعه به این موضوع توجه ویژه ­ای نشان دهند و از راهکارهای مناسب و درست استفاده کنند. چگونگی نحوه پاسخ­دهی به سوالات جنسی کودکان را از نقطه نظر مشاوران مرکز مشاوره و رواشناختی تداوی به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. به همین دلیل پیشنهادِ مشاوران به والدین این است که با حضور خود در جلساتی که به همین موضوعات می­پردازند، واکنش­ها و رفتارهای درست و صحیح را شناخته و در این مرحله­ ی حساس همراه کودکان خود باشند.

 

فرايند مشاوره در درمان اختلالات كودكان

مشاوره کودک بخشی از خدمات متنوع مرکز مشاوره و رواشناختی تداوی به شمار می رود که در صدد است از  بروز یا تشدید مشکلاتی که می­توانند بر رشد، سازگاری و سلامت اجتماعی، هیجانی و شناختی کودکان تأثیر منفی گذارند، پیشگیری کند یا در صورت وجود هرنوع اختلالی به درمان آنها کمک کنند. مشاوره این امکان را برای کودک شما عزیزان فراهم می­کند، تا مشکلات سازگاری و یا بهم ریختگی و نابسامانی­های هیجانی خود را در محیطی امن ابراز و برای پیدا کردن راه حل های آنها اقدام شود. در این فرایند موسسه ­ی مرکز مشاوره و رواشناختی تداوی از روش­ها و فنون تخصصی متفاوتی استفاده می­کند مثل: استفاده از گفتگو با خود کودک، مصاحبه با والدین، مصاحبه با معلم و مشاور مدرسه به فراخور سن و سال و مشکل کودک. در عین حال به دلیل رشد زبانی محدود­تر کودکان در سنین پیش از دبستان و حتی گاه در سال­های اولیه ­ی دوران تحصیل، متخصصان از روش­هایی که تاکید کمتری بر کلام دارند نظیر: مشاهده ­ی بازی خودانگیخته یا همان  بازی درمانی)، نقش­های برنامه­ ریزی شده در بازی؛ نمایش درمانی، مشاهده­ ی نقاشی­های کودک و داستان­هائی که در مورد این نقاشی­ها می­سازند و سایر روش­هائی که به کودک فرصت ابراز آزاد افکار و احساساتش را در مورد خود و سایرین می­دهد هم استفاده می­کنند. کمک به کودک تا بتواند موثرتر از قبل در مورد نیاز­ها و ترس­هایش حرف بزند و از خواسته هایش پاسخ بگیرد هدف اصلی فرایند مشاوره با کودک است.

لازم به یادآوری است گاهی برطرف شدن مشکلات کودک مستلزم تغییر رفتار والدین و یا حتی درمان مشکلات هیجانی خود آنهاست که به عنوان بخشی از فرایند یاری رسانی به کودک باید مورد توجه مشاور قرار بگیرد.

 

مرکز مشاوره و رواشناختی تداوی footer

مرکز مشاوره و رواشناختی تداوی با در اختیار داشتن متخصصین و مشاوران زبده و حرفه ای در حیطه ی روانشناسی، روان درمانی و مشاوره، آماده ی ارائه ی خدمات متنوعی در زمینه ی روان درمانی و روانشناسی کودکان، نوجوانان و خانواده ها به دو شیوه ی آنلاین و حضوری است. تیم حرفه ای مرکز مشاوره و رواشناختی تداوی با شعار"با ما آرامش را تجربه کنید" در صدد است تا با بکارگیری تکینک های نوین دنیا، آرامش…   ادامه مطلب

© 2019 Mohaghegh Salamat Parsian Counselling Institution - All Rights Reserved